Villámgyorsan és a legolcsóbban szállítunk — 300 + fogyasztói vélemény — Orvosok tapasztalatai — A legszélesebb Sunrider termékkínálatból választhatsz — A világ legkoncentráltabb élelmiszerei és italai — Kóser és Halal minőség — 5000 éves tapasztalatra/tudásra épülő receptek — A legtöbb információ a Regenerációs Programról — Amerikai gyártási színvonal/minőség — Már 40 éve sikeres a világon a Regenerációs Program

06-30-951-8350 | +36-1-788-0230

Folyamatosan tisztítsd és tápláld a szervezetedet különleges növényi italokkal és ételekkel, hogy holnap is vidám, energikus és fitt lehess!

Tények és tévhitek a táplálkozásról
(XI. rész –
A húsok)

15

JANUÁR, 2019

Táplálkozás

A hús évezredek óta az egyik legértékesebb táplálékunk, köszönhetően egyrészt annak, hogy emberek milliói szeretik, ill. annak, hogy rendkívül értékes tápanyagtartalommal rendelkezik, amely igen nehezen pótolható más alternatívákkal.

Miért jó a húsfogyasztás?

Gyakran felmerülő kérdés, hogy mik a különbségek a boltban kapható, pasztőrözött tej, ill. a friss, házi tej között. Miháldy Kinga, az OÉTI dietetikusa szerint a két típusú tejnek szinte teljesen megegyezik a makro-és mikro tápanyagtartalma, a vitaminok, fehérjék, ásványi anyagok aránya azonos.

A pasztőrözés egy olyan élelmiszer technikai módszer, amely során a tejet hirtelen 50 °C –kal melegítik és hűtik, ez által kiírtva a benne található kórokozókat. A folyamat során kizárólag a kártékony baktériumok és vírusok pusztulnak el – ami pedig abszolút pozitív, sőt szükséges.

Az ízben lévő különbség abból ered, hogy a pasztőrözés során a bolti tejek tejcukor (laktóz) tartalma karamellizálódik – így a bolti tejnek egy kicsit édeskésebb íze lesz, mint a pasztőrizálatlan, házi tejnek.

Fontos, hogy bármelyik tejtípust is választjuk, szigorú minőségbiztonsági vizsgálatokon átesett terméket vásárolhatunk – s bár a pasztőrizált tejnek megvannak a maga előnyei, egyáltalán nem veszélyes házi tejet fogyasztani.

 

Miért fontos a fehérje?

A fehérje sokak szemében a testépítéssel azonosítható – hiszen talán a legtöbbet az edzések kapcsán beszélünk a fontosságáról. És valóban, a fehérjének nagyon komoly és fontos szerepe van az izomépítés kapcsán. De érdemes megemlítenünk, hogy egy „nem edző” egyén számára is mennyire értékes anyagról is van szó.

A fehérje legfontosabb tulajdonságai közé tartozik, hogy segíti az enzimek aktivitását, segít a szervezet immunrendszerét működtetni, ill. a sejtek különböző folyamataiban is részt vesz.

Láthatóan alapvető funkciók, amik nagyon fontos tényezők a szervezet egészséges működésében.

A húsok fajtái

A húsokat alapvetően két csoportra bonthatjuk – fehér húsokra és vörös húsokra. A különbséget az állatok izomsejtjeiben található protein, a mioglobin jelenti. A mioglobin a hemoglobinnal ellentétben (oxigén szállítása) az oxigén tárolásáért felelős a szervezetben. Vörös pigmentként is funkcionál, ebből adódóan minél magasabb egy hús mioglobin tartalma, az annál vörösebb lesz. A vörös húsok közé tartoznak a különböző négy lábú jószágok, mint a marha, a sertés vagy a vadhúsok. Ezek az állatok vándorláshoz szoktak, ezért szervezetüknek több oxigénre van szüksége – ennek köszönhetően magasabb a mioglobin szintjük. Érdekes (bár logikus) módon a vándormadarak is vörös húsúak, a repüléshez szükséges energiaigény miatt. A fehér húsú állatok, mint a csirke, a tyúk vagy a nyúl ezzel ellentétben majdhogynem totyogással töltik a mindennapjaikat. Ezeknél az állatoknál megfigyelhető, hogy a combhúsuk vörösebb, mint bármely más testrészük, a folyamatos ácsorgás miatt. Energiát alig használnak, kizárólag meneküléshez, ami a mai háztáji állattartásban teljességgel ismeretlen fogalom.

A két hústípus között mind a fehérje, mind a tápanyagtartalomban komoly különbség van. A fehér húsok egészségesebbnek tekinthetők, hiszen soványabbak (zsírban szegényebbek) és magasabb a fehérjetartalmuk.

A vörös húsok egyetlen előnye, hogy a tápanyagtartalmuk magasabb. Több bennük a cink, a riboflavin, a niacin, a szelén, a folát, a foszfor, az A- és a K-vitamin is. Ha vörös hús fogyasztása mellett döntünk, érdemes minél soványabbat választani, az alacsony zsírtartalom érdekében.

Most pedig vizsgáljuk meg a húsokat „egyénenként”!

Fehér húsok

Csirkehús

A világ legtöbbet fogyasztott húsfajtája. A baromfihúsok a világ hústermelésének felét teszik ki. Magyarország különösen „csirkenemzet”, ugyanis az éves húsfogyasztásunk 70 százalékát a csirke teszi ki. A „rajongás” oka nem más, mint a csirkemell, amely a csirke legmagasabb fehérjetartalmú része, és mindemellett alacsony a zsírtartalma. A csirkehús legfőbb jellemzői közé tartozik, hogy magas az A-, B3-, D- vitamin tartalma, illetve gazdag kalciumban, magnéziumban, foszforban, káliumban és szelénben. Omega 3- és omega-6 zsírsav tartalma is jelentős. Az egyik legmagasabb fehérjetartalmú húsféle, fogyasztása különösen ajánlott. A zsírszegény étrendet követőknek érdemes a bőrös csirkehús fogyasztását kerülni, ugyanis a csirke bőre az egyetlen része, amely magas zsírtartalommal rendelkezik.

Pulykahús

A pulykahús zsírtartalma jelentősen alacsonyabb a csirkénél – 100 g-ra vetítve közel a fele (1,5 g kontra 3,1 g), de érdemes megjegyezni, hogy már a 3,1 g is rendkívül alacsonynak számít. Emellett kicsivel magasabb a vastartalma is (8%-kal).

Kacsahús

Alapvetően egy zsírosabb baromfihúsnak számít, de ha bőrétől és az az alatt található zsírrétegtől megfosztjuk, egy csirkehúsnál alig zsírosabb húst kapunk. Fehérjetartalma alacsonyabb, mint a csirkéé (kb. 18 g, szemben a 21 grammal). B-vitamin tartalma jelentős.

Nyúlhús

Bár ritkán fogyasztunk nyúlhúst, mégis érdemes róla pár szót ejteni, mert van néhány igen előnyös tulajdonsága. Egyrészt, a többi fehér húshoz hasonlóan fehérjében gazdag. Érdemes tehát az örökös csirkefogyasztás mellett egyfajta alternatívaként kipróbálni. Mindemellett nagyon gazdag vitaminban (legfőképpen B-vitaminban) és vasban, ami miatt várandós anyukáknak különösen ajánlott. A benne lévő tápanyagok pedig 30 százalékkal jobban hasznosulnak a csirkehúsnál.

Vörös húsok

Sertéshús

A sertéshús a leggyakrabban fogyasztott vöröshús hazánkban. Bár sokat csökkent az utóbbi években a vágósertések zsírtartalma, mégis mai napig az egyik legzsírosabb húsféle, érdemes módjával fogyasztani. Az egyetlen kivétel ez alól a sertéskaraj, amelynek zsírtartalma kb. 2%, ezzel az egyik legalacsonyabb zsírtartalmú vörös húsféle.

Marhahús

A marhahús a leggazdagabb tápértékű vöröshúsok között van számontartva. Nagyon magas a B12, cink, foszfor és vastartalma. Zsírtartalma a többi vöröshúshoz képest alacsony.

Vadhúsok

A vadhúsok csoportját hasonló tulajdonságaik miatt egy kalap alá vesszük. Ide tartoznak a következőek: vaddisznó, szarvas, fácán, vadnyúl, őz. Közös tulajdonságuk, hogy a legnemesebb, legjobb minőségű vörös húsok, zsírszegények és magas a fehérjetartalmuk. A vadsertésen kívül közös pont az alacsony koleszterinszint is. Vastartalmuk és B-vitamin tartalmuk is jelentős. Sajnálatos módon piaci áruk is a jó minőségnek megfelelő, de mindenképp érdemes „végigkóstolni” őket, mert igazán különleges gasztronómiai élményt is jelentenek!

Összegzés

Bár valóban kicsit egészségesebb választás a fehér húsok csoportja, mindenképpen kijelenthetjük, hogy a vörös húsokkal szembeni általános negatív vélekedés igencsak túlzó. Hozzátéve, hogy a sertéshús valóban sokkal rosszabb választás, mint bármi a listán, és ez az egyetlen vörös húsféle, ami a húsok közt pénztárcabarátnak mondható. De ahogy az örökbecsű mondás tartja, a minőséget meg kell fizetni. A vörös húsok esetében egész biztosan A javaslatunk a szokásos – érdemes minél változatosabban, színesebben étkezni. Mi magyarok hajlamosak vagyunk kizárólag a csirke és a sertés felé tendálni, ha Te is így vagy vele, próbálj meg néha csirke helyett pulykát vagy kacsát is fogyasztani, a vörös húsok közül pedig lehetőleg ne a sertést részesítsd előnyben.

Dobd fel húsételeidet!

Próbáld ki a Sunrider növényi alapú mártását, a Dr. Chen Titkos Szószt! A Sunrider atyjának különleges termékével könnyedén megbolondíthatod a már megszokott ízeket, miközben semmit sem áldozol fel az egészség oltárán

Kattints ide, és próbáld ki 100%-ban növényi élelmiszereinket!

Nem akarsz lemaradni a legfrissebb bejegyzéseinkről, cikkeinkről, újdonságainkról? Iratkozz fel a Naplovas hírlevélre!

Legutóbbi bejegyzéseink

Méregre mérget? Soha! Nem bevinni, kihozni kell!

Méregre mérget? Soha! Nem bevinni, kihozni kell!

Az ötezer éves, keleti elveken nyugvó Regenerációs Program a világ legrégibb, legjobban kipróbált szisztémája. Bevált. Kíméletes. Fájdalom- és kockázatmentes. Természetes. Egyszerű. Milliók élvezik a világon!

Gyengéd és élvezetes méregtelenítés

Gyengéd és élvezetes méregtelenítés

Az ember évekig, sőt évtizedekig nem vesz észre semmit az önmérgezésből, ám egy reggel arra lesz figyelmes: hol itt fáj, hol ott fáj, majd pedig már mindenütt … Az idővel fölhalmozódó méreganyagok lassan, alattomosan megbénítják az idegrendszer érzékelő képességét.

Az elsavasodás

Az elsavasodás

„Testünk erőinek valamennyi összetétele közül a savak hatása a legkárosabb!” – mondta Hippokratész. Manapság az elsavasodás „népszerűbb” probléma, mint valaha. Ha a szervezet több sósavat termel a kelleténél, az számos egészségügyi problémához vezethet.